Praca magisterska na SGH – przykładowe tematy

Praca magisterska

Praca magisterska to dla wielu studentów SGH duże wyzwanie. Kluczową rzeczą przy pisaniu tego typu pracy jest odpowiedni temat.  Jeśli będzie on nas fascynował – wówczas pisanie tej pracy dyplomowej będzie relatywnie łatwe i przyjemne. Innym przypadkiem jest sytuacja, gdy temat nam nie odpowiada. Tak czy inaczej, w ostatecznie to nasz promotor musi zaakceptować wybrany przez nas temat. W poniższym artykule przedstawimy przykładowe tematy, które mogą być pisane na studiach w Szkole Głównej Handlowej.

Dobrym tematem jest z pewnością “Przyszłe bankructwo polskiego systemu emerytalnego”. Temat ten jest bardzo aktualny i kontrowersyjny. Zaletą tego tematu jest duża ilość konkretnych danych i opracowań. W pracy tej trzeba odpowiedzieć na pytanie “czy i dlaczego polski system emerytalny załamie się?”. Teza,  jaką wybierzemy, musi być bardzo dobrze uzasadniona konkretnymi danymi.

Następny dobry temat to “Realna inflacja w Polsce w latach XXX – XXX”. W temacie tym trzeba przedstawić, jak wygląda realna inflacja w stosunku do tej, która jest deklarowana przez rządowe instytucje. Jak wiadomo, oficjalne statystyki są często fałszowane, aby wywołać wrażenie, że inflacja jest minimalna. W praktyce inflacja jest o wiele większa, niż ta, która jest deklarowana. W tej pracy magisterskiej trzeba pokazać, jak wygląda realna inflacja w stosunku do tej, która jest deklarowana.  Dobrze byłoby w tej pracy odpowiedzieć, w jaki sposób przeciętny konsument może chronić się przed tzw. podatkiem inflacyjnym.

Kolejny bardzo temat na pracę magisterską w SGH nosi nazwę: “Dlaczego kryptowaluty zmienią  światową ekonomię?”. Jest to temat bardzo aktualny. W temacie tym trzeba powołać się na konkretne dane i wykresy. W pracy trzeba uzasadnić jakie trendy związane z kryptowalutami, sprawią, że światowa ekonomia może się zmienić?”. Jedną  z zalet kryptowalut jest to, że nie są one tak podatne na inflacje, jak tradycyjny pieniądz papierowy. Są one również o wiele bardziej anonimowe niż tradycyjne pieniądze.

Praca magisterska w SGH – refleksje.

Praca magisterska to bardzo duże wyzwanie intelektualne, ale warto mu sprostać. SGH to czołowa polska uczelnia, która ma swój konkretny prestiż. Warto wybrać taki temat pracy, który nas pasjonuje oraz wiąże się z konkretnymi perspektywami pracy.

You may also like

Dodaj komentarz